PROGRESO | WEBESTEEM | ART&DESIGN MAGAZINE 
Forum webesteem Strona Główna webesteem:forum

Regulamin | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Statystyki | Ostatnie tematy | RSS | Rejestracja | Profil | Skrzynka | Zaloguj

Współpraca z agencjami. Co, jak, gdzie?
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum webesteem Strona Główna | dyskusje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bajti

Od: 2002.02.28

PostWysłany: 2005.01.26 14:59    Temat postu: Współpraca z agencjami. Co, jak, gdzie?

Witam

Temat taki , interesuje mnie jak układa, ( układała ) się Wasza współpraca z różnymi agencjami z naszego kraju.
Jak wygląda taka współpraca (freelance) , jak kształtuja się stawki ,
ile za wygrany przetarg ,ile za przegrany.
Z kim warto współpracować? Jaki zakres takiej pracy , tylko psd czy tez może skład , całość , flashe?

Jeśli o mnie chodzi nigdy nie pracowałem freelance stąd moje pytanie ,
zawsze na etacie , obecnie Ostrzy i sobie chwale:)

Zapraszam do dyskusji

--
^
Odpowiedz z cytatem
xavi

Od: 2003.09.24

PostWysłany: 2005.01.26 16:03    Temat postu:

ostrzy jeszcze zyja ?? ;) bo ostatnio cicho o nich :)

z moich obserwacji (jako pm):

ca 30 PLN za h w ps
ca 50 PLN za h w flash

8h za psd + drugie tyle za wygrany przetarg
^
Odpowiedz z cytatem
wallie
inkwizytor

Od: 2002.01.26

PostWysłany: 2005.01.26 17:39    Temat postu:

Co to jest h ? godzina ? Pracowałeś z freelancerami i obliczałeś ich wynagrodzenie wg godzin pracy ? A jak to sprawdziłeś ile pracowali ? Bo wiesz, nawet jeżeli wycenisz coś w agencji wcześniej, to każdy grafik/koder pracuje inaczej. Poza tym zrobienie projektu w PS to nie tylko praca w PS, to jeszcze troche główkowania zanim do tego siądziesz. Jeszcze więcej główkowania masz przy kodowaniu w ASie.
W przypadku AS masz jeszcze inną sytuację; koder może mieć gotowe wszystkie komponenty wymaganej aplikacji. Coś co Ty wycenisz na 100h może zrobić w 5h i czekać do setki, żeby nie dostać od Ciebie po kieszeni.

Czy tak naprawdę ktoś pracuje w tym kraju? Pracowałem z kilkunastoma agencjami i nigdzie, nikt mi nie kazał liczyć godzin. Chyba, że to sie odbywa jakoś poza freelancerem.

Inna sprawa: czy liczysz taką samą stawkę dla projektanta, robiącego layout strony i dla grafika obrabiającego np zdjęcia? Przecież to zupełnie dwa różne światy a stawkę podałeś jedną.

Tak czy siak jestem zdziwiony, bo właśnie kończę pracę w wyżej wymienionej agencji i było to jedyne moje zetknięcie się z liczeniem czasu. Wcześniej nawet pracując na etat nikt nie liczył mi czasu pracy - liczyły się efekty.

i tak, ostrzy jeszcze żyją... może ucho źle przykładasz.

inkwizycja -> warning, ban, odsiadka...
^
Odpowiedz z cytatem
lukka

Od: 2003.03.29

PostWysłany: 2005.01.26 18:19    Temat postu:

Wygląda to tak:

Zlecający (agencja) trochę się zna na robocie i wie, ile zajmuje jej wykonanie. Wie, że jeśli za mocno zjedzie z ceny, co lepsi wykonawcy pójdą gdzie indziej;

Wykonawca (freelancer) też się zna i wie, ile co mu zajmie. wie, że jeśli za wysoko podbije cenę, agencja weźmie kogoś innego;

I teraz:

- mając gotowy harmonogram prac można tak dobierać wykonawców, żeby osiągnąć optymalną relację czas wykonania/koszt całości (czyli po ludzku żeby jak najtaniej zmieścić się w deadline. Zresztą często deadline wybiera sama agencja na podstawie wyceny zasobów);
- jest jakaś papierowa podstawa do przedstawienia klientowi ceny;
- freelancer ma podstawę do podania ceny agencji (zajmie mi to tydzień, czyli chcę 5*8*moja stawka godzinowa + 10% na rezerwę).
- freelancer może szacować ryzyko projektów (czy wziąć taki za mniejszą stawkę godzinową, ale bezpieczny, czy zagrać o więcej, ryzykując wtopę). W optymalnej sytuacji w miesiącu masz 160 godzin, które musisz sprzedać - zakładamy, że nie pracujemy w weekendy :-). Wiesz, ile z tego czasu sprzedałeś po ile, wiesz, na co możesz sobie pozwolić.

Wbrew polskim przesądom (na pewno ktoś kogoś orżnie) rozliczenie godzinowe jest jedynym fair dla obu stron. Jest powszechnie stosowane na świecie, nie tylko we współpracy z wykonawcami zewnętrznymi, ale też do rozliczania budżetów wewnętrznych.
W kraju też się przyjmuje (np. ja tak rozliczam się z budżetu w ramach etatu), chociaż ja w moich krótkich przygodach z agencjami rozliczałem się tak raz. Na pewno często jest tak, że PM i tak rozlicza projekt w osobogodzinach*stawka i rysuje wykres Gantta, a z freelancerem umawia się na zupełnie inną stawkę, bo chętnych do roboty jest wielu, papier w porządku i jest zysk dla agencji.

Pewnie to się zmieni.

Oczywiście nie jest tak, że freelancer przychodzi po paru tygodniach z projektem w PSD i mówi, że sory, ale trochę się zeszło i poprosi teraz kasę za 160 godzin pracy. Obłożenie ustala się NAJPIERW. Kto nie doszacuje, ten potem siedzi za darmo po nocach w ramach kary za nieznajomość własnego tempa pracy.

Tylko, żeby to działało, musi być spełniony jeden warunek: obie strony muszą znać się na tym, co robią.

Inna sprawa, że łatwo ten system doprowadzić do absurdu, ale to inny temat. Oczywiście problem jak wycenić akt twórczy i kreację pozostaje nierozwiązany i to się akurat nie zmieni raczej nigdy :-)
^
Odpowiedz z cytatem
xavi

Od: 2003.09.24

PostWysłany: 2005.01.26 18:20    Temat postu:

wallie napisał(a):
Co to jest h ? godzina ?

godzina

wallie napisał(a):

Pracowałeś z freelancerami i obliczałeś ich wynagrodzenie wg godzin pracy ? A jak to sprawdziłeś ile pracowali ? Bo wiesz, nawet jeżeli wycenisz coś w agencji wcześniej, to każdy grafik/koder pracuje inaczej.

podalem kwoty w przeliczeniu na godziny aby byla pewna jasnosc ile mozna dostac konkretnie pieniedzy pracujac jako freelancer.

wallie napisał(a):

Poza tym zrobienie projektu w PS to nie tylko praca w PS, to jeszcze troche główkowania zanim do tego siądziesz. Jeszcze więcej główkowania masz przy kodowaniu w ASie.

glowkowanie to jedno a konkretna robota to inna sprawa. Podalem przyklad ile mozna dostac jako freelancer za przygotowanie psdka w przeliczeniu na godziny.

Godziny generalnie przydaja sie przy przygotowywaniu harmonogramu prac i zarzadzaniu zasobami. Oczywiscie nie jestes wstanie wszystkiego zaplanowac ale zarzadzanie projektami nie istnieje po to aby istanialo ale po to aby usprawnic realizacje

wallie napisał(a):

W przypadku AS masz jeszcze inną sytuację; koder może mieć gotowe wszystkie komponenty wymaganej aplikacji. Coś co Ty wycenisz na 100h może zrobić w 5h i czekać do setki, żeby nie dostać od Ciebie po kieszeni.

Budzetowanie i przygotowywanie harmonogramu i tego typu sprawy, przewiduja powtarzalnosc pewnych czynnosci co wiaze sie z tym, iz pracownik posiada juz pewne komponenty, ktore mozna wykorzystac i zaimplementowac ponownie.

wallie napisał(a):

Inna sprawa: czy liczysz taką samą stawkę dla projektanta, robiącego layout strony i dla grafika obrabiającego np zdjęcia? Przecież to zupełnie dwa różne światy a stawkę podałeś jedną.

chodzilo mi o raczej koncepcyjna robote, "zwykly" grafik dostanie troche mniej z racji mniejszego zaangarzowania umyslowego ;)

wallie napisał(a):

Czy tak naprawdę ktoś pracuje w tym kraju? Pracowałem z kilkunastoma agencjami i nigdzie, nikt mi nie kazał liczyć godzin. Chyba, że to sie odbywa jakoś poza freelancerem.

Sa pewne sprawy o ktorych grafik, a tym bardziej freelancer nie musi wiedziec. Grafik ma wiedziec co zrobic, jak, w jakim czasie,zgodzic sie na pewne warunki finansowe a raszta to juz nie jego brocha

wallie napisał(a):

i tak, ostrzy jeszcze żyją... może ucho źle przykładasz.

Ucho mam nastawione w dobrym kierunku tylko moze troche wyzej niz siegaja mozliwosci ostrzy :)
^
Odpowiedz z cytatem
karola
moderator*

Od: 2003.06.02

PostWysłany: 2005.01.26 18:24    Temat postu: Re: Współpraca z agencjami. Co, jak, gdzie?

Bajti napisał(a):
Witam

(...) jak kształtuja się stawki ,
ile za wygrany przetarg ,ile za przegrany.
(...) Jaki zakres takiej pracy , tylko psd czy tez może skład , całość , flashe?

w wiekoszci odpowiedzi masz tutaj + sympatyczne ankiety ;)

co do tego jak układa sie praca:) jestem z tej drugiej strony barykady.
Skoro grafik nadal bierze zlecenia to chyba wspołpracuje mu sie dobrze...:) zakładam ze ma ten luxus i moze wybierac z jaka agencja chce...ale moge sie mylic:)
A współpracuje sie z tymi co płaca...najlepiej dobrze;D z tymi którzy daja mozliwości realizowania ciekawych projektów i pewnie jest jeszcze tysiące innych powodów dlaczego własnie z nimi...włacznie z tym ze trzeba kupić nowy dysk, lepszy minitor, kobiecie nowy komplet bielizny, itd a to wszystko kosztuje i z czegoś trzeba zapłacic:)

Karola
--
^
Odpowiedz z cytatem
karola
moderator*

Od: 2003.06.02

PostWysłany: 2005.01.26 18:39    Temat postu:

xavi napisał(a):

Ucho mam nastawione w dobrym kierunku tylko moze troche wyzej niz siegaja mozliwosci ostrzy :)

xavi weź sie zastanów co piszesz :>
co to ma byc...zaczepka? po co...przeczytaj to raz jeszcze...;) i wykluzuj z takimi bezsensownymi komentarzami.

Karola
--
^
Odpowiedz z cytatem
wallie
inkwizytor

Od: 2002.01.26

PostWysłany: 2005.01.26 19:02    Temat postu:

xavi napisał(a):

aha, no to już wiem z kim mam do czynienia i gdzie sobie mogę wsadzić Twoje przeliczniki/stawki/zasady.

@lukka:
wszystko pięknie ale nie odpowiedziałeś na pytanie co wtedy, kiedy Ty w budżecie obliczasz czas na zaprogramowanie czegoś a Twoj frilanser robi to w czasie 10 razy krótszym, bo miał gotowe rozwiązanie i wystarczyło je zaadaptować. Często się tak zdarzało, że brałem kasę za coś co miałem już gotowe, tylko wymagało przeróbek. Brałem za to troszkę mniej kasy ale na pewno nie od godzin spędzonych nad zadaniem. Agencja wygrywa i tak, bo ma zadanie wykonane 10 x szybciej niż u innego freelancera a płaci tyle samo. Tak czy inaczej w tym momencie handluję gotowym rozwiązaniem a nie godzinami.

inkwizycja -> warning, ban, odsiadka...
^
Odpowiedz z cytatem
Michal
moderator

Od: 2003.11.13

PostWysłany: 2005.01.26 19:09    Temat postu:

xavi napisał(a):

pokaz liste swoich klientow/zrealizowanych projektow, porownamy ja z lista OS3..

ja pracuje dla 2 firm, z ktorymi jestem zwiazany 'na stale', stawki.. wszystko zalezy od projektu sa mniejsze, ale sa i wieksze.. nie moge zbytnio zdradzac konkretnych kwot, zreszta nie wiem, czy jest sens.. na pewno sa one wyzsze od sredniej krajowej za jeden gotowy/sfinalizowany projekt - psd/html+css/czasem jakis anim..

nigdy nikt nie proponowal mi rozliczen za godziny.. bo jest to - jak ladnie wyzej wyjasnil wallie - bezsensowne w przypadku freelancerki.

to co padlo w temacie.. nie dostaje wynagrodzenia za projekty, ktore odpadly na szczeblu etapie przetargu, czy tez poprostu je odrzucono.. dzieki temu wieksze pieniadze dostaje za gotowy projekt - sprawdza sie.
^
Odpowiedz z cytatem
Magnum
moderator

Od: 2002.08.09

PostWysłany: 2005.01.26 19:40    Temat postu:

wallie napisał(a):
wszystko pięknie ale nie odpowiedziałeś na pytanie co wtedy, kiedy Ty w budżecie obliczasz czas na zaprogramowanie czegoś a Twoj frilanser robi to w czasie 10 razy krótszym, bo miał gotowe rozwiązanie i wystarczyło je zaadaptować.

hmm... ja do tego podchodze w prosty sposob: co, za ile i na kiedy...

zdarzalo mi sie male zlecenia (komponenty) odsylac jako gotowe po kilkunastu minutach od zatwierdzenia wszystkiego przez klienta... zle? nie - mnie nie obchodzi ile czasu mi to zajmie tylko ile wart jest ta praca dla klienta... on oszczedza drastycznie na czasie - ja b. szybko dostaje zaplate :)

a to, ze mam gotowe komponenty i z nich tworze aplikacje.... coz z tego - jesli klient zglosi sie do kogos innego to ta druga osoba moze pisac wszystko od zera i co? czas wiekszy - wydatek taki sam...

ja sprzedaje produkt, a nie moj czas :) bo moj czas jest bezcenny ;P
^
Odpowiedz z cytatem
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum webesteem Strona Główna | dyskusje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 1 z 8

Skocz do: