PROGRESO | WEBESTEEM | ART&DESIGN MAGAZINE 
Forum webesteem Strona Główna webesteem:forum

   Regulamin | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Statystyki | Ostatnie tematy | RSS | Rejestracja | Profil | Skrzynka | Zaloguj

Współpraca z agencjami. Co, jak, gdzie?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum webesteem Strona Główna | dyskusje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nappy




Od: 2006.08.27
Posty: 483

PostWysłany: 2010.10.01 12:40    Temat postu:

Okej a teraz troszkę z innej beczki. Jak wygląda sprawa z folio na etacie? Wiadomo, że wypada się dogadać z pracodawcą jeśli chcemy coś takiego udostępniać w folio - ale jak z tym jest pod względem prawnym?
^
Odpowiedz z cytatem
proszek




Od: 2006.03.21
Posty: 420
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 2010.10.01 13:27    Temat postu:

Bender napisał(a):
Nie o to chodzi, robisz np layout dla Orange, i siłą żeczy wykorzystujesz elemety, do których nie masz żadnych praw, jak logo Orange.


Dlatego trzeba zaznaczyć zakres swoich prac. Wtedy możesz. Nie podam Ci żadnych podstaw prawnych bo nie pamiętam ale na pewno znajdzie się ktoś kto przytoczy jakiś paragraf :)

Trzeba pamiętać, że jak wszędzie najlepiej jest się dogadać i żyć z ludźmi w zgodzie. Tzn. np. nie pokazywać projektu w folio ale za delikatną dopłatą ;)



selected works
Netgeeks.pl
^
Odpowiedz z cytatem
dalej
Spambotassassin



Od: 2003.05.23
Posty: 5856
Skąd: Doncaster

PostWysłany: 2010.10.01 13:33    Temat postu:

pytanie-bumerang

autorskie prawa majątkowe są niezbywalne
^
Odpowiedz z cytatem
Bender




Od: 2004.07.05
Posty: 823
Skąd: Rancho Relaxo

PostWysłany: 2010.10.01 13:59    Temat postu:

oczywiście, że są niezbywalne, ale to, że napiszesz, że zrobiłeś projekt layoutu OPRÓCZ logo wcale nie daje Ci prawa pokazania tego logo na layoucie. oczywiście mówimy o hipotetycznej sytuacji, bo i tak wszyscy wszystko pokazują... to na marginesie
^
Odpowiedz z cytatem
christobal
weteran



Od: 2006.05.11
Posty: 2018
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk

PostWysłany: 2010.10.01 19:20    Temat postu:

Sprawa jest nieco złożona, ale postaram się pokrótce wyjaśnić.

Są dwie przeciwstawne "doktryny".
Pierwsza, popierana przez zdecydowaną większość twórców oraz niektórych prawników stanowi, że pokazanie prac w folio to realizacja art. 16 ustawy Prawo Autorskie czyli oznaczenie autorstwa (autorskie prawo osobiste).

Druga natomiast głosi, że pokazanie pracy w folio to rozpowszechnianie, a więc jedno ze zbywalnych praw majątkowych. Skoro więc twórca zbył prawa majątkowe, pozbawił się też prawa do pokazywania pracy. Tę teorię popiera mnóstwo prawników.

Na szczęście na pomoc twórcom przychodzi art. 25 ustawy Prawo Autorskie oraz art. 29 i 62 tej samej ustawy.
Portfolio samo w sobie jest utworem a prezentowane urywki prac są utworami przytaczanymi. Uzasadnieniem jest formuła portfolio (monografia).

Powyższe ma zastosowanie niezależnie od formy zatrudnienia twórcy, czy to będzie etat czy freelans.

W kwestii poruszonej przez Grzegorza.
Art 29 PA.
1. Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.


Przyjmując, że projekt strony www to specyficzny gatunek w którym logo jest elementem koniecznym, można przyjąć, że pokazanie projektu strony wraz z tym logo, będzie zgodnie z art 29 a co za tym idzie dozwolone.

Jednak, poczyniłbym tu zastrzeżenie, że to musi być projekt realizowany na zlecenie właściciela znaku i zrealizowany.

Generalnie jednak, zalecam proste rozwiązanie, polegające na dopisaniu w tekście umowy takiego paragrafu:
§XY
1. Prawa majątkowe do projektu, przechodzą na Zamawiającego z dniem uregulowania wszystkich płatności związanych z niniejszą umową.
2. Wykonawca zastrzega sobie prawo do publikacji projektu w portfolio w formie elektronicznej lub papierowej. Publikacja w portfolio nastąpi z dniem .......


Taki zapis w umowie w zasadzie załatwia wszystkie nieporozumienia i jest niezbitym dowodem przy ewentualnym sporze.
^
Odpowiedz z cytatem
super.wieprz




Od: 2005.08.06
Posty: 267
Skąd: ----

PostWysłany: 2010.10.03 10:44    Temat postu:

Christobal, a czy orientujesz się jak się sprawa ma na umowę o pracę? Czy to nie ma znaczenia?
^
Odpowiedz z cytatem
christobal
weteran



Od: 2006.05.11
Posty: 2018
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk

PostWysłany: 2010.10.03 14:19    Temat postu:

W przypadku umowy o pracę są dwa istotne aspekty.
Pracodawca przejmuje prawa majątkowe zgodnie z charakterem umowy o pracę oraz zgodnym zamiarem stron.
Czyli np. programista nie straci praw majątkowych do projektu graficznego jeśli nie ma projektowania w zakresie obowiązków, natomiast grafik nie straci praw do aplikacji którą napisał na firmowym komputerze, jeśli nie jest zatrudniony jako programista.
Sprzątaczka może w wolnych chwilach graficzyć czy programować bezkarnie.


Drugi aspekt to czas.
W przypadku pracy etatowej, pracodawca ma określony czas na wprowadzenie utworu do obrotu. Art 12 PA daje na to dwa lata.
Po tym czasie twórca musi dać pracodawcy (lub byłemu pracodawcy) dodatkowy termin a gdy pracodawca nie skorzysta, prawa majątkowe utworu wracają do twórcy.
Ustawa daje też prawo, by powyższy termin ustalić umownie. Czyli może być dłuższy lub krótszy niż w ustawie. Jeśli nie został ustalony, obowiązuje ustawowy.
^
Odpowiedz z cytatem
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum webesteem Strona Główna | dyskusje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Strona 8 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

FAQ


serwery wirtualne, tanie domeny

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

85350119

Page generation time: 0.033s (PHP: 80% - SQL: 20%) - SQL queries: 15 - GZIP enabled - Debug off