PROGRESO | WEBESTEEM | ART&DESIGN MAGAZINE 
Forum webesteem Strona Główna webesteem:forum

Regulamin | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Statystyki | Ostatnie tematy | RSS | Rejestracja | Profil | Skrzynka | Zaloguj

Windows 7 i fonty...

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum webesteem Strona Główna | typografia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
makal

Od: 2007.01.08

PostWysłany: 2012.09.18 21:24    Temat postu: Windows 7 i fonty...

Po 5 latach korzystania z Mac OS X, przyszedł wreszcie czas by popracować trochę na Windows 7. Ze względu na to musiałem parę rzeczy poprzenosić ze starego komputera na nową stację roboczą. W tym fonty. Jako, że część z nich (głównie te darmowe) mają trochę bałaganu w tagach (tj. jeden krój jest wyświetlany oddzielnie na "normal", "italic", "bold" itp. nie zaś w kategorii) chciałem to sobie naprawić za pomocą FontLab Studio. W trakcie pracy zauważyłem jednak, że coś nie gra...

Otworzyłem w Windowsie album z fontami i przy okazji Illustratora dla testowania, czy wszystko będzie cacy. Przez przypadek zauważyłęm, że Arial, który w katalogu Windowsa ma 9 plików, w pakiecie Adobe wyświetla ich tylko 6 i to w dziwny sposób.

screen z Illustratora
screen z katalogu fontów Windows
screen z FontLab Studio - przedstawiający jak to powinno w rzeczywistości wyglądać

Na Mac OS X mam praktycznie do czynienia z tymi samymi plikami. Też jest ich łącznie 9, ale pakiet Adobe wszystko dobrze wyświetla.

Ktoś wie ocb? Bo wydaje mi się, że ten problem może nie tylko dotyczyć Ariala, ale także innych krojów. Aczkolwiek jeszcze tego dokładniej nie sprawdzałem.
^
Odpowiedz z cytatem
makal

PostWysłany: 2012.09.18 22:46    Temat postu:

Trochę poszperałem w sieci i udało mi się znaleźć przyczynę tego wszystkiego, jaką jest pakiet MS Office. Problem istnieje nie od dziś i w zasadzie dotyczy tylko fontu Arial Narrow. Do Office 2007 została wydana poprawka, plus instrukcje usunięcia plików AdobeFnt*.lst

http://blogs.adobe.com/typblography/2008/09/arial_narrow.html

Niestety ja używam Office 2010, w którym ten sam problem najwidoczniej wciąż istnieje i wciąż szukam jak go rozwiązać, aczkolwiek jeśli mi się nie uda to za Arial Narrow tak, czy inaczej płakać nie będę.
^
Odpowiedz z cytatem
shrubbery

Od: 2012.02.18

PostWysłany: 2012.09.20 1:16    Temat postu:

dlaczego przesiadka ? rozumiałbym win 8, ale 7 ?!
^
Odpowiedz z cytatem
makal

PostWysłany: 2012.09.24 21:54    Temat postu:

Problem rozwiązałem na własną rękę. Jeśli ktoś posiada narzędzie typu FontLab Studio, w którym można m.in. zmieniać nazwy rodzin/styli itp. to po załądowaniu tam Arial Narrow wystarczy usunąć tablice językowe w Font Info > Names and Copyright > Additional OpenType names dla każdego stylu Arial Narrow i ponownie zainstalować font do Windowsa.
^
Odpowiedz z cytatem
shrubbery

Od: 2012.02.18

PostWysłany: 2012.09.27 16:30    Temat postu:

ja po prostu instalowałem makowego Ariala i po problemie
poza tym Ariala uzywam do projektów rzadziej niż rzadko
^
Odpowiedz z cytatem
kwtk

Od: 2007.12.11

PostWysłany: 2012.11.29 16:49    Temat postu:

niektórzy używają i się nie wstydzą http://tdv.bzzz.net/
sezon 2012
^
Odpowiedz z cytatem
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum webesteem Strona Główna | typografia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: