PROGRESO | WEBESTEEM | ART&DESIGN MAGAZINE 
Forum webesteem Strona Główna webesteem:forum

Regulamin | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Statystyki | Ostatnie tematy | RSS | Rejestracja | Profil | Skrzynka | Zaloguj

prowadzenie firmy
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum webesteem Strona Główna | dyskusje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mystif

Od: 2003.05.21

PostWysłany: 2009.08.05 20:18    Temat postu: prowadzenie firmy

Witam,
W czasach ponoć kryzysu - Założyłem DG, jednoosobową ,
Z formą opodatkowania na zasadach ogólnych, KsPiR, i jestem Vatowcem,

O ile na początku wszystko było fajnie , poprzez kolejne kroki mniej optymistycznie, cyrki w urzędach, same niewiadome, to teraz już sam nie wiem czy dobrze mi to wyszło..

Zależało mi na samozatrudnieniu i wystawianiu faktur, no i wszystko spoko, tylko jak to jest z tym podatkiem dochodowym ?
Może mi ktoś wyjasnić ?

Wystawia fvat, załóżmy 3 miesiący na sume x - z nich do 25 każdego płace vat do US (wypełnaim deklaracje vat7 ? ) , zus do 10 każdego m/ca , a podatek dochodowy do 20 stego (tez musze jakąs deklaracje ? )..

Czyli co wystawiam fvat np. na 2000 koła netto do tego vat wiadomo, i jeszcze musze od tych 2000 netto co zarobie - zapłacić podatek ?
czy zliczam wszystkie fvatw miechu, i z nich podatek...
jak go obliczyc ...
obliczam chyba dobrze, jak przy umowach ? : 50 % przychodu czyli 1000 x 18% = 180 zł - od tego odejmuje ulge i zus ?

Bo tak na chłopski rozum to trochę chyba stratny jestem z kazdej kwoty netto, a umowach brałem all do kieszeni.

Oczywiście kosztów nie mam duzych bo domen co miech nie bede kupował ani drukarek i tuszów ,kompów.
czyli wynika że jak nie mam kosztów to podatek dochodyw mnie zjada troche .. tak .. ?

reasumując prosze o info jak dobrze obliczyc ten podatek i prosze o jakies sugestie co do praktyk, odliczać, itp w prowadzeniu DG...
jak to jest u Was..??

/// ::: ////malinowy sad /// gawlas
^
Odpowiedz z cytatem
EDi
moderator*

Od: 2004.10.26

PostWysłany: 2009.08.05 20:53    Temat postu:

Ja np. płacę stówę księgowej i raz w miesiącu wysyłam jej wszystkie papiery jakie uzbieram. Za to ona mi dwa razy w miesiącu przysyła maila z informacją ile i na jakie konta przelać. ;)

A wszystko dlatego, że nie chciało mi się czytać tego.

I tak, jesteś dymany na 18% z każdą fakturą, bo jak robiłeś na umowy, to kwota o którą prosiłeś przychodziła do Ciebie, a podatek za Ciebie odprowadzał zleceniodawca.

EDi .:. nabi.pl
^
Odpowiedz z cytatem
mac_z

Od: 2008.02.21

PostWysłany: 2009.08.05 23:43    Temat postu:

hehehe,

od faktur płacisz 22% podatku VAT - proste, tutaj co miesiąc do 25 za poprzedni miesiąc deklaracja VAT-7

do 20 co miesiąc podatek dochodowy za poprzedni miesiąc czyli zazwyczaj 19% z kwoty faktur bez VAT-u czyli kwot netto, bez deklaracji, podsumujesz to raz w roku PITem rocznym, aby nie było łatwo za listopad płacisz podatek 2 razy więszy za to w grudniu nie płacisz wcale, wyrównujesz w deklaracji rocznej

ZUS to już prosta sprawa, co miesiąc do 10 za poprzedni miesiąc według stawek co 3 miesiące aktualizowanych przez ZUS
^
Odpowiedz z cytatem
2can

Od: 2003.06.11

PostWysłany: 2009.08.05 23:58    Temat postu:

do 10 ZUS, do 20 podatek (nie ma deklaracji), do 25 Vat ( deklaracja Vat-7).
Podatek to (od tego roku) 18% od dochodu (przychód netto - koszty netto = kwota X razy 0,18 = podatek do zapłacenia
Nie płacę księgowej, sam się z tym męczę tzn. robię do dla Żony :) aby przy okazji nauczyć się czegoś. Panie w moim US są bardzo miłe i nawet jak się pomylę to wszystko da się wyjaśnić, poprawić itd. Zero stresu.
Edi, nie do końca tak jak mówisz. To kwestia umowy z pracodawcą (trzeba policzyć jakie koszt miał przy zatrudnieniu a jakie teraz jak wystawia się mu fakturę - zawsze pójdzie na rękę i zapłaci więcej. można obliczyć
Jak się to wszystko dobrze zorganizuje to wychodzi na +

_Blog Fotografka.pl www.fotografka.pl
^
Odpowiedz z cytatem
Bender

Od: 2004.07.04

PostWysłany: 2009.08.06 6:25    Temat postu:

jeśli ktoś jest pasjonatem to jasne, że można samemu
ale jeśli niekoniecznie to może jednak bardziej opłaca się odpalić te 100 -150 zł miesięcznie na księgowość, w kontekście potencjalnych problemów / straty czasu / nerwów
^
Odpowiedz z cytatem
mystif

PostWysłany: 2009.08.06 9:41    Temat postu:

Hmm..
co do księgowości to ja się tym nie będę zajmował tzn, teraz na początku bo chce też być świadomy za co płace.. księgowością ma się żona ma zajmować bo się zna na liczeniu :) tylko po prostu drażni mnie ten podatek dochodowy i mamy z nim zgryz bo nie wiem jak go obliczać to co piszesz
2can
Cytat:
przychód netto - koszty netto = kwota X razy 0,18 = podatek do zapłacenia

wg. tego zajebiscie duzy by wychodzil jak nie bede mial kosztów...
załóżmy
2000 - w danym miechu 100 netto kosztów = 342 zł... a
nie liczy sie tak jak przy umowie 50 % ?
jakie koszty macie ? podobno jak konsultowaliśmy sie ze znajomą księgowoą to mozna jeszcze składki zus odliczyć... no i ta ulga chyba nie, 46 zł ...
ten podatek przepada ?

^
Odpowiedz z cytatem
EDi
moderator*

PostWysłany: 2009.08.06 10:32    Temat postu:

mystif napisał(a):
wg. tego zajebiscie duzy by wychodzil jak nie bede mial kosztów...

W sumie oddajesz 40% tego co zarobisz. 22 vatu i 18 dochodowego. I od jednego i od drugiego odliczasz sobie koszty. Ale wiadomo, całego zarobku na koszty nie przepuścisz, bo zdechniesz z głodu. Taki kraj. Przyzwyczaj się i podnieś sobie stawki. :)
Ja mam wygenerowaną tabelkę w ark-kalk, w którą wpisuję kwotę jaką chcę mieć na rękę, a ona mi podaje ile mam zawołać netto/brutto. Nie mam potem zonków, że zawołałem tysiaka a dostałem 600.

^
Odpowiedz z cytatem
mystif

PostWysłany: 2009.08.06 10:58    Temat postu:

Też o tym myśle żeby właśnie dzwignąć stawkę - tak aby było równo zarobkowo jak wcześniej...

z tym podatkiem dochodowym - wg. tego co tu pisze... http://www.biznesforum.pl/jak-obliczyc-podatek-dochodowy-vt2278.html

czy ktoś kto prowadzi sam księgowość, albo zna się może podać mi jaki jest prawidłowy wzór do rozliczania sie co miesiąc. ??
wiem że najlepiej jakbym poszedł do księgowej która sie zna na tym ale
na pewno ktoś prowadzi samemu i może mi napisać łopatologicznie wg. jakiegoś przykładu raz jeszcze :)

Jeszcze pytanie jedno - jak zacząłem DG z dniem 01.08.09 to wszystkei opłaty płace dopiero za miech ? tak ?

^
Odpowiedz z cytatem
EDi
moderator*

PostWysłany: 2009.08.06 11:06    Temat postu:

No przecież masz tam napisane. Przychody - koszty.
Zus ciągle się zmienia o parę groszy, w koszty wrzucasz różne rzeczy zależnie od tego co masz wpisane w przedmiocie działalności. Jedne możesz odpisać całe, inne w jakimś procencie. Jakie i w jakich? Cholera wie. Ja nawet nie wiem gdzie tego szukać. Nie ma prostego wzoru 1+2=3. Jest jebanie się z milionem papierów, przepisów i innego gówna, pilnowanie czy aby coś się nie zmieniło, bo jak się zmieniło, to potem będziesz musiał to wszystko odkręcać i ogólnie zabawa dla wytrwałych. Nie warta tej stówy. Chyba że wystawiasz jedną fakturę miesięcznie i od niej odliczasz telefon i internet. Wtedy do pilnowania masz tylko kwoty za zus.

^
Odpowiedz z cytatem
mystif

PostWysłany: 2009.08.06 11:12    Temat postu:

No spoko :) Edi... wiem że tam jest napisane, ale to się ciągle zmienia jak mówisz posty są z 2007 - poza tym też nie wszystko jest tam jasne np. w kweti ulgi podatkowej - ile co miesiąc odliczyć

No i pytanie kieruje do tych co się zajmują księgowością, nie chę nadwyrężac cierpliwości innych :), skoro prowadze DG to 100 miesiecznie dla ksiegowej czy nie czy samemu czy zona - to i tak wole wiedziec co z czego sie bierze :)

^
Odpowiedz z cytatem
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum webesteem Strona Główna | dyskusje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

Skocz do: