PROGRESO | WEBESTEEM | ART&DESIGN MAGAZINE 
Forum webesteem Strona Główna webesteem:forum

Regulamin | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Statystyki | Ostatnie tematy | RSS | Rejestracja | Profil | Skrzynka | Zaloguj

[QuarkXPress] Numeracja stron

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum webesteem Strona Główna | dtp
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ms1977

Od: 2010.02.09

PostWysłany: 2010.02.09 23:42    Temat postu: [QuarkXPress] Numeracja stron

Witam serdecznie,

zanim opiszę mój problem, to chciałbym na samym początku przywitać się z Wami. Trafiłem na to forum przypadkiem szukając w Google interesujących informacji dotyczących składu czasopism (niestety nic nie mogę znaleźć odnośnie mojego problemu). Mam nadzieję, że znajdzie się jakaś osoba na forum, która pomoże mi rozwiązać mój problem.

A problem dotyczy QuarkXPress v8.12 a dokładniej chodzi mi o nadawanie numeracji stronom. Przepraszam, że nie będę tutaj używać fachowej terminologii z zakresu DTP, ale z Quarkiem mam do czynienia od niedawna, więc tak naprawdę nie znam go za dobrze.
Od jakiegoś czasu zamierzam przygotować sobie taką mini gazetkę o tematyce Mistrzostw Świata w piłce nożnej i jeśli chodzi o przygotowanie stron (a więc grafika, style, tekst) to nie mam z tym większych problemów. Problem natomiast mam w odpowiednim ponumerowaniu stron, tzn. chciałbym żeby to było tak jak w większości czasopismach, np. "PC Format", "Ekspert", "CD-Action", gazeta Wyborcza... itp. itd.

Chodzi o to, że w takich czasopismach (po rozszczepieniu kartek) widzimy, np. taki układ stron (to tylko przykład):

1 kartka - str. 2 (lewa) i 11 (prawa) {zakładamy, że jest 12 stron}
2 kartka - str. 4 (lewa) i 9 (prawa)
3 kartka - str. 6 (lewa) i 7 (prawa) {tu jest środek}
4 kartka - str. 8 (lewa) i 5 (prawa)
5 kartka - str. 10 (lewa) i 3 (prawa)
6 kartka - str. 12 (lewa) i 1 (prawa) {jako ostatnia strona i okładka}

No i właśnie nie wiem jak za pomocą QuarXPress'a automatycznie przypisać kartkom numery stron, tak aby to wszystko później ładnie się ze sobą łączyło. Dodam, że chciałbym to drukować na standardowych kartkach A4 (tylko taką drukarkę posiadam) które byłyby podzielone na pół (a więc tak jakbym przygotowywał projekt na kartce A5).

Będę bardzo wdzięczny za okazałą pomoc.
Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

PS. Jeśli coś niejasno napisałem, to napiszcie. Postaram się wówczas inaczej sformułować pytanie.
^
Odpowiedz z cytatem
tymek

Od: 2002.08.06

PostWysłany: 2010.02.10 0:11    Temat postu:

Chodzi Ci o impozycję. Ale sprawa tak łatwa nie jest.

Od początku.
Nie jestem specem od Quarka, działam w InDegisgnie, ale sprawa zasadniczo wygląda wszędzie podobnie.

Najpierw przygotowujesz sobie pismo strona po stronie. numerujesz zatem po kolei. Pisemko robisz pod przeszycie pewnie, więc ilość stron z okładką musi się dzielić przez cztery (bez reszty).
Zakładam, że druk idzie domowym sumptem z prywatnej drukarki, albo w jakiejś małej manufakturze typu punkt ksero. Jeżeli tak to eksportujesz każdą stronę oddzielnie do pdf'a. W międzyczasie przygotuj sobie makietę tego pisma. Załóżmy że będzie ośmiostronicowe, weż sobie dwie kartki a4, zegnij w pół i ponumeruj strony, umieszczając numery w tych samych miejscach gdzie umieściłeś w przygotowywanej publikacji. po rozłożeniu tych kartek będziesz miał swoją kolejność. oczywiście może być ich więcej, ale szybko zrozumiesz pewnie zasadę.

no i poszukaj w gógló hasła impozycja :)

powodzenia!

szukam pracy
^
Odpowiedz z cytatem
ms1977

PostWysłany: 2010.02.10 15:44    Temat postu:

Witam ponownie,

bardzo dziękuję tymek za wskazówki. Teraz przynajmniej wiem, że fachowo nazywa się to impozycją. Spędziłem sporo czasu na szukaniu czegokolwiek na ten temat. Oczywiście teraz już wiem, że impozycja jest to takie ułożenie stron na arkuszu drukarskim, aby po falcowaniu otrzymać strony ułożone we właściwej kolejności. Jednak w zasadzie moja wiedza kończy się tylko na takich regułkach. Jednak w dalszym ciągu nie mam zielonego pojęcia jak zastosować to w praktyce w QuarkXPress. Faktycznie, z tego co zauważyłem nie jest to sprawa łatwa, a tym bardziej że nigdy wcześniej nie przygotowywałem takich publikacji. Po prostu była potrzeba więc pomyślałem, że trzeba skorzystać z jakiegoś programu do składu tekstu - no i wybrałem QurakXPress (chociaż nie wiem, czy to dobry wybór).

Pomyślałem sobie, że skoro znasz się i pracujesz w InDesign, to może dałbyś radę mi punkt po punkcie wytłumaczyć jak przygotować impozycję właśnie w tym programie?
Jeśli chodzi o mnie, to programem do składu tekstu nie musi być akurat QuarkXPress. Może nawet jak załapię o co chodzi w InDesign, to wówczas łatwiej będzie mi zrozumieć zasady w innym programie...

Jeszcze chciałbym się odnieść do tego co napisałeś:

tymek napisał(a):

Najpierw przygotowujesz sobie pismo strona po stronie. numerujesz zatem po kolei. Pisemko robisz pod przeszycie pewnie, więc ilość stron z okładką musi się dzielić przez cztery (bez reszty).

Zgadza się... chcę kartki mieć standardowo połączone zszywkami. Nie rozumiem jednak dlaczego ilość stron musi dzielić się bez reszty. Oczywiście rozumiem to, że na jednej kartce znajdą się cztery strony, ale czy nie można zadrukować kartki np. tylko z jednej strony?

Jeśli chodzi o przygotowanie pisma, to mam to robić strona po stronie w formie Single Page? Bo ja do tego używam Facing Page (czyli jednocześnie strony lewej i prawej w wewnętrznymi marginesami). Czy ma to jakieś znaczenie dla impozycji?

Cytat:

Zakładam, że druk idzie domowym sumptem z prywatnej drukarki, albo w jakiejś małej manufakturze typu punkt ksero. Jeżeli tak to eksportujesz każdą stronę oddzielnie do pdf'a.

Dokładnie. Zamierzam drukować na swojej drukarce.
Dlaczego trzeba strony wyeksportować do PDF'a?

Cytat:

W międzyczasie przygotuj sobie makietę tego pisma. Załóżmy że będzie ośmiostronicowe, weż sobie dwie kartki a4, zegnij w pół i ponumeruj strony, umieszczając numery w tych samych miejscach gdzie umieściłeś w przygotowywanej publikacji. po rozłożeniu tych kartek będziesz miał swoją kolejność. oczywiście może być ich więcej, ale szybko zrozumiesz pewnie zasadę.

Czy mógłbyś mi jaśniej wytłumaczyć czym jest ta makieta i jak się to przygotowuje? Bo mi makieta kojarzy się z przygotowaniem jakby oddzielnych stron, a więc w skład wchodziłoby zaplanowanie i rozkład tekstu, grafiki, dodanie stylów, itp... innymi słowy cały wystrój stron. Jeśli nie o taką makietę chodzi, to proszę o skorygowanie mojego rozumowania.

Co do tej metody ze zginaniem kartek, to właśnie ostatnio tak sobie zrobiłem :) Tylko właśnie teraz nie wiem jak mam to wykorzystać w praktyce. Wiem gdzie i która storna ma się znaleźć, ale co dalej... ?
Mam gdzieś te numery stron w programie zapisać, czy co? Właśnie tego nie rozumiem. Myślałem, że to się robi jakoś automatycznie... istnieje w ogóle taka możliwość?

Jeszcze raz z dziękuję za okazałą pomoc i mam nadzieję, że zechcesz mi jeszcze pomóc.

Pozdrawiam
^
Odpowiedz z cytatem
tymek

Od: 2002.08.06

PostWysłany: 2010.02.11 1:08    Temat postu:

ad1. jak zostawisz jedna pusta, to ciagle bedzie strona, wiec ja numerujesz tez. przynajmniej tymczasowo, bo jak potem patrzysz na swoj model, ktory zrobiles z papieru, musisz wiedziec co jest co.

ad2. do pdf'a bo w tym konkretnym przypadku jestem pewien, ze nie stanie sie nic z fontami i bedzie to wygladalo. mozesz spróbować do eps'a, ale gwarancji przy pozniejszym imporcie nie daje

ad3. ja niestety jasniej juz nie potrafie. poczekaj moze ktos tutaj cos napisze dalej o tym. moze youtube? moze jakies poradniki internetowe. mi sie pomysly wyczerpaly.

inna sprawa, ze mierzenie sie na takie programy jak quark czy indesign to spora sprawa, jak na taka mala publikacje. jestes pewien, ze nie word naprzyklad nie ma jakiegos wizzarda? a moze w internecie jest generator?

szukam pracy
^
Odpowiedz z cytatem
Jerry13

Od: 2010.02.11

PostWysłany: 2010.02.11 1:50    Temat postu:

Witaj
Zanim tymek odpowie na Twoje pytania, chciałbym Ci napisać parę słów na temat twojego problemu. Do impozycji służą specjalistyczne programy takie jak "Preps", "SignaStation", "Organizer". Są bardzo drogie i bardzo specjalistyczne. Ja chciałbym poradzić Ci jak zrobić taką impozycję o którą prosisz domowym sposobem. Wybór programu jest nieistotny, zasada jest taka sama. Najpierw robisz tak jak pisał tymek, tzn przygotowujesz pismo strona po stronie. Czyli przykładowo chciałbyś zrobić pismo składające się z 12 stron (łącznie z okładką). Ustawiasz sobie nowy 12 stronicowy dokument w programie (np. Quark) w formacie takim jak ma być pojedyncza strona (np. A5), i tworzysz. Strony jak najbardziej mogą być ustawione jako strony "widzące", wtedy łatwiej będzie Ci projektować całość. Tak więc pracujesz sobie bezstresowo, malujesz, numerujesz po kolei itp. Kiedy będziesz miał gotowy projekt zapisujesz go (trochę się napracowałeś, więc lepiej by było nie zaczynać wszystkiego od nowa). I teraz uwaga zaczyna się ważny moment Twojego projektu. Musisz zrobić dokładnie to co napisał tymek - wyeksportować pojedyncze strony do pdf`a (zaraz się dowiesz po co). Zrobić możesz to na kilka sposobów. Jeśli masz zainstalowanego w systemie Acrobata (profesional), to razem z nim instaluje się wirtualna drukarka o nazwie "AdobePdf". Należy po prostu wydrukować do pliku cały dokument, wybierając tą drukarkę, zaznaczając koniecznie, żeby eksportowane były pojedyncze strony. Jeśli nie masz ww. programu, to zarówno "Quark" jak i "Indesign" mają opcję eksportowania do pliku pdf. Niezależnie której metody użyjesz, otrzymasz w wyniku tej operacji plik z pojedynczymi stronami twojej gazetki. Idealną sytuacją w tym momencie dla Ciebie byłaby taka w której miałbyś tyle plików pdf ile stron, tzn dla każdej strony oddzielny plik pdf. Acrobat ma opcję rozdzielenia dokumentu wielostronicowego na pojedyncze pliki. Jeśli go nie masz poszukaj takiej opcji podczas eksportu do pdf w programie do składu. Kiedy masz już gotowego pdf`a, bądź pdf`y z twoimi stronami, tworzysz w programie do składu nowy dokument. Ponieważ będziesz teraz robić dwustronicowe składki, musi on mieć rozmiar dwukrotnie większy niż strona Twojej gazetki - tzn. A4. Stron w dokumencie ma być połowę mniej niż stron w gazetce (czyli w Twoim przypadku - 6). Tym razem strony nie powinny być "widzące". No i teraz zaczynasz robić impozycję. Właśnie do tego będą Ci potrzebne pliki pdf z twoją pracą. Importujesz po kolei te pliki do nowo utworzonego dokumentu. Robisz to dokładnie w taki sposób, jaki napisałeś w swoim pierwszym poście, tzn. na pierwszą stronę wsadzasz pdf`y ze stronami 2 i 11, na drugą - pdf`y str. 4 i 9 itd. do końca. Wszystko ładnie równasz. Kiedy skończysz, masz gotową impozycję. Teraz wystarczy tylko wydrukować dwustronnie na drukarce, zszyć i gazeta gotowa.
Pozdrawiam
^
Odpowiedz z cytatem
Jerry13

Od: 2010.02.11

PostWysłany: 2010.02.11 1:55    Temat postu:

No tak, rozpisałem się, i tymek zdążył już odpowiedzieć. Ale tak, czy inaczej mam nadzieję, że to co napisałem trochę Ci pomoże.
^
Odpowiedz z cytatem
ms1977

PostWysłany: 2010.02.11 14:37    Temat postu:

tymek i Jerry13, ślicznie Wam dziękuję za pomoc. Szczególnie Tobie Jerry13 za wyczerpującą odpowiedź. Właśnie nie wiedziałem co mam zrobić z tymi PDF'ami wyeksportowanymi z programu QuarkXPress. Teraz już wszystko stało się jasne :) Przyznam się, że byłem wcześniej przekonany o możliwości impozycji bezpośrednio w programie DTP. Jednak do tego służą odrębne programy, z których jeden PREPS udało mi się znaleźć i pobrać. Szybko go jednak odinstalowałem, gdyż przerósł mnie i nie dałem rady nic w nim zrobić. Dla moich potrzeb wystarczy ta metoda opisana przez Was.

Nawiązując do Word'a to nie wiem czy jest taka możliwość. Możliwe, że w najnowszej wersji pakietu Office'a istnieje coś takiego jak kreator ułatwiający składanie czasopism wraz z impozycją, ale ja używam starszej wersji, więc nie wiem jak to jest w nowszej wersji Word'a. Tak, czy inaczej... sprawa jest już jasna i dla mnie w zupełności wystarczająca...

Jeszcze raz dzięki chłopaki za pomoc... do reszty już dojdę sam... :)

Pozdrawiam
^
Odpowiedz z cytatem
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum webesteem Strona Główna | dtp Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: