PROGRESO | WEBESTEEM | ART&DESIGN MAGAZINE 
Forum webesteem Strona Główna webesteem:forum

Regulamin | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Statystyki | Ostatnie tematy | RSS | Rejestracja | Profil | Skrzynka | Zaloguj

Fonty - użytkowanie, prawa autorskie, licencja?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum webesteem Strona Główna | typografia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Auror

Od: 2003.01.08

PostWysłany: 2006.01.19 0:17    Temat postu: Fonty - użytkowanie, prawa autorskie, licencja?

Witam,

jako że nic jeszcze na ten temat nie czytałem, nigdy się nie interesowałem i nie uczyłem w tym kierunku, to poproszę o pomoc (chętnie przyjme jakieś dobre linki) w kwestii wykorzystywania fontów w swoich pracach graficznych.

Jak to działa? Jakiego rodzaju są licencje? coś jak ze zdjęciami (royalty free itd.)?

Wczoraj ktoś rzucił w jakimś temcie linkiem - http://www.dafont.com/ Tak sobie wszedłem popatrzyłem i stwierdziłem że sporo fajnych czcionek. Ciekaw byłem ile taka czcionka kosztuje. Wielkie było moje zdziwienie gdy odkryłem, że wszystkie tam zamieszczone czcionki można ściągnąć nieodpłatnie. Tylko że widziałem wiele czcionek korporacyjnych (vide coca-cola, Walt Disney, Harry Potter itd.) - nie wierzę, że te czcionki nie są ..... hmmm .... może nie zastrzeżonymi znakami towarowymi, ale przynajmniej jakąś własnością intelektualną tych korporacji?
Nie mogę sobie napisać książki o tytule "Hary Pottter" i użyć na okładce "ich" czcionki, nie?

Jak to działa? mogę ściągnąć font, ale już nie mogę go użyć w komercynym projekcie?

A poza tym może ktoś zechce się podzielić linkami do stron z darmowymi czcionkami (takimi, których mogę użyć w pracy komercyjnej)?

PS. Co z czcionkami "systemowymi" - te wszystkie deufaltowe w np. Windowsie. Times New Roman, Verdana, Tahoma, Arial - jakiego rodzaju te czcionki mają licencje? Można ich dowolnie używać w kreacji wizualnej?
Czy może mogę ich używać tylko w celach niekomercyjnych? albo np. w obrębie systemu Windows? :)

PPS. Myślę że mam kilka dobrych pomysłów na czcionki. Jak to się wykonuje? W dowolnym programie graficznym z wektorami potrafię sobie narysować te swoje koślawce, ale czym to złożyć do jednego pliku - rozszerzenia czcionki? tak z grubsza?

dzięki za pomoc i wyrozumiałość.

Surfin' U.S.A.
^
Odpowiedz z cytatem
kenzo
moderator*

Od: 2003.03.21

PostWysłany: 2006.01.19 0:24    Temat postu:

temat przenosze do forum typografia

polecam tez przegrzebac ten watek: http://forum.webesteem.pl/viewtopic.php?t=202

ochecki.com
^
Odpowiedz z cytatem
Auror

Od: 2003.01.08

PostWysłany: 2006.01.19 0:28    Temat postu:

thx i sorka

Surfin' U.S.A.
^
Odpowiedz z cytatem
xxxtomaszxxx

Od: 2005.08.17

PostWysłany: 2006.02.25 15:36    Temat postu:

jest taki prosty w obsłudze program do tworzenia fontów
High Logic Font Creator 5.0

znajdziesz go gdzieś tutaj. jest do ściągnięcia darmowa wersja

http://www.pobieralnia.pl/kategoria-38-grafika-inne-programy-graficzne.html
^
Odpowiedz z cytatem
spookypld

Od: 2009.02.09

PostWysłany: 2009.02.09 14:12    Temat postu:

Witam.

Licencja jest zależna od autora czcionki, ale najczęściej czcionki są na GNUPL.

Co do praw autorskich to np. czcionka Loki-Cola jest przykładem jak się je obchodzi w ładny sposób. Można jej użyć w projekcie komercyjnym, a za jej ściągnięcie nie wolno pobierać żadnych opłat.

Czcionki w Windows oczywiście mogą być użyte do kreowania wizerunku. Bez darmowych czcionek Internet by nie istniał.

Rozszerzenia są mi znane trzy TrueType .ttf i OpenType. otf i windows polskie .fon. Pierwsze dwa gwarantują, że będą poprawnie wyświetlone na stronie www za pomoca font-face. Co do trzeciego to się nie znam.
^
Odpowiedz z cytatem
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum webesteem Strona Główna | typografia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: